Moda damska była zawsze najdroższą formą opakowania, czyli historyczne przebłyski stylowe
niedziela, 06 grudnia 2009
Co nosili Tudorowie

Katharine Parre

Sporo ostatnio dowiedziałam się o modzie okresu Tudorów. Nie sposó opowiedzieć na raz wszystkiego, ale okres ten wydał mi się tak ciekawy, że postanowiłam nawet obejrzeć serial - przynajmniej tyle, ile zdołam - niech intrygi toczą się obok, a ja tymczasem przyjrzę się znacznie ciekawszym ówczesnym strojom, tkaninom i zdobieniom. Póki jednak nie wejrzę wgłąb:), oto najważniejsze wyjątki tudorowskich garderób.

Ubiór angielski pierwszej połowy XVI wieku charakteryzował się (wreszcie!) bogactwem i przepychem. Zaczął też wyraźnie różnicować się w zależności od płci. Kobiecą sylwetkę cechowała sztywność: damy nosiły twarde, maskujące biust staniki, nadające figurze kształt odwróconego stożka. W latach 40. pojawiła się farthingale, czyli podobna do hiszpańskiego verdugado spódnica spodnia na obręczach, która nadawała sukniom wierzchnim kształt owalu.

Moda Tudorów

Suknie dworskie zdobiono złotą nicią i klejnotami, a także sztywnymi, wywiniętymi kołnierzami, z których w okresie elżbietańskim wywodziły się w kołnierze kryzowe. Wśród materiałów królował drogi adamaszek, czesto haftowany w misterne, ale obdarzone wyraźnym rysunkiem motywy floralne i charakterystyczne nie tylko w tamtym okresie dla mody angielskiej spiralne zawijasy.

Ważnym elementem stroju dworskiego był czepek zwany Tudor. Było to popularne w Anglii i Francji nakrycie głowy składające się np. z opaski ze złotogłowiu i opadającego na plecy welonu (panny) lub naśladującego trapez lub trójkąt kapturka z szerszą, spłaszczoną górą (mężatki). Czepce te przybierały najróżniejsze formy i stanowią jeden z najbardziej różnorodnych rodzajów nakryć głowy w szesnastowiecznej Europie. Popularnym typem tudorowskiego czepca był narzucony na kaptur sztywny, trzykrotnie załamany nad czołem czepek ze złotogłowiu, który całkowicie zakrywał włosy. Niektóre czepce spływały sztywnymi fałdami na ramiona, inne jeszcze zdobione były dodatkową falbaną materiału zwieszonego po obu stronach głowy pod brodą. Wszystkie czepce typu Tudor stanowiły bogato zdobione obramowanie dla twarzy, która zgodnie z pozostałą jeszcze po gotyku modą miała przybierać kształt wydłużonego, smukłego trójkąta.

Czepce