Moda damska była zawsze najdroższą formą opakowania, czyli historyczne przebłyski stylowe
środa, 17 września 2008
Zamknięte gorsety renesansowe w stylu hiszpańskim

...różniły się znacznie od francuskich i wyparły je z części zachodniej Europy, opuszczając i spłaszczając uniesione i wypchnięte dotąd do góry przez noszone dotąd gorsety piersi. Wzrok (pewnie męski...) miał nie błądzić po kuszących wypukłościach bezwstydnie (!) pokazywanych przez zepsute (!!) Francuzki, a prześlizgiwać  się po zasznurowanym, zamkniętym i ściśle opakowanym tułowiu najlepiej do samej ziemi.

Hiszpańska moda ignorowała biust, koncentrując się na brzuchu. Fiszbinowe rusztowania zanikły, staniki były wydekoltowane, pozbawione rękawów i mocno sznurowane, uszyte ze sztywnego płótna. Za ich sprawą tułów nabierał kształtów stożka, na którym opierało się verdugado.

Gorset taki ukrywany był pod suknią i nadal bardzo sztywny. Konstruowano go z nakrochmalonego płótna, w które wszywano metal, drewno i fiszbiny nawet ze (!!!) skóry. Czasami, z braku kości słoniowej, do usztywniania tej konstrukcji używano nawet indyczych mostków. Miał płaską i sztywną bryklę, która spłaszczała brzuch, początkowo wykonywaną z drewna, a potem metalu. Ważyła nawet kilogram! Była to, gwoli wyjaśnienia, kunsztownie wówczas i tylko w Hiszpanii zdobiona i grawerowana, wsuwana w etui z tkaniny lekko wygięta "anatomicznie" przednia część stanika sukni, którą osłaniano przód gorsetu. W końcowej fazie zamiast innych usztywnień w miejsce brykli wszywano w gorset stalowe ostrze!

By nie narażać wobec takich machinacji na zranienie bioder, gorset kończył się dużo poniżej talii węższym "ogonem raka" i był tak watowany, by unieść fałdy verdugado. Jego usztywnienia wszywane były także po to również poprzecznie, w kształcie półksiężyców, na wysokości żołądka i mostka. Początkowo był on też usztywniony w ramionach, ale znajdujące się po obu ich stronach fiszbiny nie łączyły się ze sobą, można było natomiast regulować ich położenie za pomocą łączących je sznurków. Dziurki, przez które przechodziły, były niekiedy zdobione nawet diamentami!

Wobec takich rewelacji o gorsetach otwartych innym razem. 

 

22:06, szmizetka , Renesans
Link Komentarze (2) »