Moda damska była zawsze najdroższą formą opakowania, czyli historyczne przebłyski stylowe
poniedziałek, 06 kwietnia 2009
Czy empire był zmysłowy?

Oparty na antycznych wzorcach, lekki, zwiewny, jasny i cudownie pozbawiony gorsetu, wydawałoby się, że musiał być zmysłową ucztą dla kobiet (ze względu na wygodę) i mężczyzn (na widoki) po rozbuchanym, ukrywającym do przesady kobiece kształty rokoku z jego kosmicznymi biodrami i wysokimi fryzurami. Wydawałoby się, powrót do natury, sam wdzięk i swoboda.

Nie kwestionuję pozytywnych, zdrowotnych stron stroju empirowego (chociaż modne w całej, bez względu na klimat, Europie, lekkie sandałki noszone na nagą stopę były przecież formą przesady). Sądzę jednak, że moda na pokazywanie kształtów ciała była modą bardziej ideologiczną niż domową i zmysłową. Empire porewolucyjny i współczensna mu moda miały zamiast afirmujących kobiece ciało scen rodzajowych, znanych nam z malarstwa rokokowego, świadczyć o czystości i cnocie, a nie zmysłowości. W takim charakterze moda miała być wypadkową rozsądku, zgody z teorią, konstrukcji. Gorset ograniczył się na ten cudowny dla kobiet czas do opaski podtrzymującej piersi, ale i one ukrute były za dnia pod warstwą lekkich woali, a noszony antycznie en peplum szal spięty był na plecach na krzyż, jak szelki. Jak w antyku strpojem kobiety była tunika i sandały, ale ukazywały one zarysy jedynie, kształty ciała na modłę rzeźbiarską - nagość była surowa, monumentalna, surowa, posągowa, przeznaczona do publicznego ukazywania, a nie kuszenia i uwodzenia, jak w pierwszym momencie może się wydawać. Podobnie jak w manaierystycznych rzeźbach pseudogreckich, akt nie podkreślał różnicy płci.

Moda miała, oprócz cnoty, afirmować siłę. Modowe żurnale z tego okresu pokazują kobietę w ruchu - grająca w wolanta, tańczącą, biegnącą za motylem. Podobnie jak w antyku, ciało było - a wraz z nim moda - apologią zręczności i siły, tak potrzebnej w ówczesnej kulturze, zmęczonej teatralnym i statycznym obyczajem rokokowym.Moim zdaniem paradoksalnie, więcej seksualności i zmysłowości znaleźć można w modzie rokoka, z całym jej przytłoczeniem detalami. Ciało było wtedy "opakowywane", ale ku uciesze zmysłów - empire rozbierał je dla wielkich (zbyt wielkich jak na modę?) idei.

19:19, szmizetka , wiek XIX
Link Komentarze (3) »